6 FARKLI YÖNTEMLE DUŞAKABİN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

6 FARKLI YÖNTEMLE DUŞAKABİN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Banyo yaptığınız ortamın temiz ve sağlıklı olduğundan emin olmak gönül rahatlığıyla banyo yapmanın birinci şartı. Düzenli bir şekilde yapıldığı taktirde duşa kabin temizliği çok az zaman alan, kolay bir iştir. Her hangi bir ekstra masrafa gerek yok. Günlük hayatta kullanılan sıradan temizlik malzemeleri duşa kabini temizlemek için yeterli.

  1. Klasik yöntemler; yüzey temizleyici ve sünger

??????????????????????????????????????????????????????

Su arıtımını da kapsayan bir çok alanda mikrop öldürücü olarak kullanılan çamaşır suyu, duşa kabini hijyenik hale getirmek için oldukça yeterli bir temizlik malzemesidir. Kabin kapısı üzerinde bulunan su, sabun veya kir lekelerini geçirmek içinse cam sil kullanımı işinizi kolaylaştırır. Hem hijyenik hem de lekesiz bir temizlik için; bir kovanın içine su doldurduktan sonra az bir miktar camsil dökün, ve üzerine bir kaç damla çamaşır suyu damlatın. Bu karışımla silinen kabin panelinin hem üzerindeki lekeler çabuk geçecek hem de nemden dolayı üreyebilecek bakteri ve mikroplardan arınacaktır. Temizlik ürünü olarak aseton veya amonyak kullanılması duş panellerinde tercih edilmez. Kimyevi maddeler ve ya çözücüler yüzey dokularının aşınmasına sebep olabilir. Temizliği süngerle kolaylıkla yapabilirsiniz, ancak süngerin ulaşamayacağı yerler için bir diş fırçasını bu işe ayırabilirsiniz. Özellikle köşeler ve silikon kısımların üzerindeki kirler için diş fırçası işinizi kolaylaştırır.

2) Kısa ve kolay çek pas

kisa-ve-kolay-cek-pas

Sık sık temizlik yapmaktan kaçınmak için duşa kabininizi her banyo yaptıktan sonra çek pasla silebilirsiniz. Sürekli suya ve neme maruz kalan bir ortam olduğu için, cam ve mika panellerin üzerinde su lekeleri birikir. Bu lekelerde farklı kirlerin panele tutunmasını kolaylaştırır. Banyonuzu yaptıktan sonra 30 saniyenizi ayırarak bu sıkıntıdan ortaya çıkamadan kurtulabilirsiniz.

3) Sirke, karbonat ve limon gibi doğal yöntemler

sirke-karbonat-ve-limon-gibi-dogal-yontemler 

Saf sirke veya karbonat cam parlatmak için yaygın olarak kullanılır. Mat bir görünümün önüne geçmek ya da kabin panelini gittikçe buzlu cama dönüştüren su lekelerinden kurtulmak için doğal temizleyiciler kullanmanız yeterli. Sirke, karbonat ve limonu bir kapta karıştırıp cam panelinizin yüzeyine yayın. Lekelerin yumuşaması ve kolayca çıkması için 15-20 dakika arası beklemenizde fayda var. Sonrasında ise yumuşak bir bezle ovalayarak su ile durulamanız yeterli. Duş temizliğinde kimyasal maddeleri çok fazla tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Banyo esnasında ortam çok nemli olduğu için kimyasallar buhar yoluyla cildimize ve hatta ciğerlerimize ulaşabilir. Çamaşır suyu gibi kimyasallar kullananlar ise iyice durulamaya dikkat etmeliler.

 

4) Kalıcı izler için ince zımpara veya cam kazıma aparatı

kalici-izler-icin-ince-zimpara-veya-cam-kazima-aparati

Eğer cam yüzeyi çizildi ise veya yüzeysel bir çatlama varsa zımpara kullanarak düzeltmek mümkün. 1500-2000 kum zımpara kullanarak çizik yeri iz kaybolana kadar silin, sonra aşınan yüzeye diş macunu koyarak yumuşak bir kumaşla ovalayın. Bulaşık teli de aynı işlevi görebilir ama daha fazla çiziğe sebep olamamak için dikkatli ovmanız gerekir. Bu şekilde derin olmayan çatlaklardan ve ya çiziklerden kendi imkanlarınızla kurtulmanız mümkün. Ancak derin çatlakları zımparalamak tehlikeli olabilir. Çatlayıp zayıflayan cama baskı yaprak kırılmasına sebep olabilirsiniz. Camın iki tarafından da parmağınızla hissedebildiğiniz, veya boydan boya olan çatlaklar için servisinizle irtibata geçin.

5) Nano teknolojik su kaydırma jeli

nano-teknolojik-su-kaydirma-jeli

Uzun süre silinmeyen kireç ve sabun lekelerini sıradan malzemelerle temizlemek ne yazık ki mümkün değil. Ancak son teknoloji ürünü olan nano sıvılar yardımıyla camın gözeneklerini doldurabilirsiniz. Cam üzerindeki gözenekleri dolduran nano sıvılar sayesinde kireç ve sabun kalıntılarının cam yüzeyine tutunması engellenir. Tabi ki bu işlem bir süre boyunca tutunmayı engeller. Bir kaç banyoda bir tekrardan nano sıvıyla gözenekleri doldurmalısınız.

6) Son teknolojiyle üretilmiş buhar makinesi

son-teknolojiyle-uretilmis-buhar-makinesi

Sünger ve fırçaların ulaşamadığı ufak boşluklarda kalan lekeler temiz görünmediği gibi ne yazık ki hijyenik de değildir. Buharlı temizlik setlerle tam da elimizin ulaşmadığı bu noktaları temizlemek için üretilmiştir. Ayrıca bu makinayı sadece duşa kabin için değil; banyo fayansları, mutfak ve halılar için de kullanabilirsiniz. Buharlı temizlik setlerinin içinde cam temizleme aparatları da bulunmaktadır. Duşa kabinin cam panellerini de kolaylıkla temizlemenizi sağlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir