BAŞA ÇIKMANIZ GEREKEN 6 DUŞAKABİN ARIZASI VE SEBEPLERİ

  • 0
camlarin-kirilmasi-cizilmesi

BAŞA ÇIKMANIZ GEREKEN 6 DUŞAKABİN ARIZASI VE SEBEPLERİ

Duşa kabin sistemleri basit ve sağlam olmalarına rağmen her mekanizma gibi eskidikçe arıza yapma ihtimali doğar. Çeşitli sebepler su sızıntıları ve arızalar oluşturabilir. Ancak yeni duşa kabinlerde görülen arızalar genelde montaj hatalarından kaynaklanır. Bir çok firma montaj servisleri için garanti sağlamaktadır. Bunun için montajı yapıldıktan sonra sızıntı olup olmadığını kontrol edip servisinize derhal haber vermeniz çok önemli. Kullanım esnasında oluşan arızalar ise genelde yanlış temizlik malzemesi tercihi sonucu silikon veya maden yüzeylerinin aşınması sonucu meydana gelir.

1) Duşakabinim su sızdırıyor
Su sızıntısı duşa kabinlerde en çok rastlanılan arıza çeşididir. Genelde bu sorun silikonlardan kaynaklı ortaya çıkar. Montaj sırasında silikonun iyi tutması için mutlaka nizami bir şekilde çekilmesi gerekir. Islak bir zemine sıkılan silikon, altındaki su akıp buharlaştığında boşluk kalacağı için, sızdırma ihtimali çok yüksektir. Montajdan sonra tüm kenar kısımları iyice kuruttuktan sonra boşluk kalmayacak şekilde silikon çekilmesi sızıntıyı engelleyecek en önemli çözüm. Silikonların eskiyip çatlaması ya da kimyasal temizlik malzemeleri kullanımı sonucunda aşınması da söz konusu olabilir. Bu durumda silikonu kazıyıp yeniden silikon çekmek gerekir. Eski silikonu iyice kazıdıktan sonra ıslak bezle silinmesi ve bir kalıntı olamamasına dikkat etmek yeni silikonun ömrünü uzatacaktır. Az miktarda gibi görünen su sızıntıları faturanıza yüksek bir şekilde yansır. Temiz suyun dünya da giderek azaldığını ve su tasarrufunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaya gerek bile yok.

dusakabinim-su-sizdiriyor

2) Duşakabinimin bazı aksamları arızalandı
Banyo ortamı oldukça nemli olduğu için metal aksamlar paslanabilir. Bağlantı parçaları üzerinde biriken sabun artıkları, vücut kirleri, kireç lekeleri ve yanlış temizlik uygulanması da oksitlenme sürecini hızlandıran etmenlerdir. Genellikle alüminyumdan yapılan metal parçalara kaliteli bir kaplama yapıldığından emin olmak çok önemlidir. Krom kaplamalar zor aşındıkları için metalle suyun temas etmesini engelleyecek ve parçaların paslanıp kırılganlaşmasını engeller. Her hangi bir paslanma veya zayıflama tespit ederseniz servisini arayıp arızalı parçaları yeniletmenizi tavsiye ederiz. Arızalı parçalarla kullanmaya devam etmek diğer aksamların da daha kolay zarar görmesine sebep olabileceği gibi kazalara da neden olabilir.

dusakabinimin-bazi-aksamlari-arizalandi

3) Camların kırılması veya çizilmesi
Duşa kabin sektöründe artık temperlenmiş camlar dışındaki malzemeler fazla tercih edilmiyor. Temperlenmiş camlar bir banyoda alabileceği darbeyle kolayca kırılmasa da, temperedglass olarak satılan malın sahte olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu tarz durumlarda camın uzun süre neme maruz kalarak zayıflaması, temizleme esnasında ovarken kırılması ve kazalara sebep olması söz konusu olabilir. Bu tarz kazaların önüne geçmek için kabininizi satın alırken camın temperlenmiş olduğundan emin olmalısınız. Plastik karışımlı cama göre hafif olan mika malzemeler de tercih edebilirsiniz. Mika esnek bir malzeme olduğu için kolayca kırılmaz. Çiziklere ve çatlaklara de özellikle dikkat edilmesi gerekir. Zararsız görünen çatlaklar camın sürekli ısınıp soğumasından dolayı çatlamata ve kırılmaya sebep olabilir.

camlarin-kirilmasi-cizilmesi
4) Rulman ve kapı arızaları
Sürgülü duşa kabin kapılarının profillerinde ve rulmanlarında oluşan arızalar oldukça sinir bozucu olabilir. Kapılar tam kapanmayacağı için su sızıntısı kaçınılmaz olacaktır. Sert açma kapama yüzünden profillerin eğilmesi veya rulmanların kırılması başlıca sebeplerdendir. Ayrıca profillerin içerisinde kir birikmesi de tıkanmalara veya sıkışmadan ve zorlamadan dolayı kırılmalara sebep olabilir. Profil içlerini temizlemek zor olsa da ince bir bezi sıcak suda ıslatarak diplerde kalan kirleri çıkarabilirsiniz. Buhar makinesi kullanarak da bu tarz kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

rulman-ve-kapi-arizalari

5) Silikonlarda meydana gelen mantar, bakteri ve kararmalar
Silikon dokulu ve yumuşak bir malzeme olduğu için nemi yüzeyinde tutarak kararıp mantar, bakteri oluşumuna sebep olabilir. Bu tarz lekelere izin vermemek hijyen açısından oldukça önemlidir. Kararma halinde kireç çözücü veya yoğun kıvamlı çamaşır suyu kullanarak silebilirsiniz. Sünger veya diş fırçası kullanarak lekeleri iyice geçirmeniz kısa sürede tekrarlamaması açısından oldukça önemli. Derine işlemiş bir kararma olması durumunda ise silikonu çıkarıp tekrardan yeni bir silikonla boşlukları doldurmanızı tavsiye ederiz. Temizlik yollarının yanı sıra önleyici çözüm olarak da; anti-bakteriyel silikonlarda bu tip tatsızlıklar ortaya çıkmaz. Ama slovent içeren bir silikon kullanmamaya dikkat edin. Slovent kendisi insan sağlığına zararlı bir maddedir. Bu tarz silikonlar farklı kullanım alanları için üretilir.

silikonlarda-meydana-gelen-mantar-bakteri-ve-kararmalar

6) Çok ucuza aldığım duşakabinim her yerinden dökülüyor

Duşa kabinler artık duş perdelerinin yerini neredeyse tamamıyla almış durumda. Bu sınırsız çeşitlilik içinde kullanıcıların kaliteli ürünleri tercih etmeye dikkat etmesi gerekiyor. Ucuz duşa kabinlerde en sık karşılaşılan problemler cam patlamaları, rulman kırılmaları, menteşe, ray veya kızakların yerinden çıkması veya oksitlenmesi gibi arızalardır. Bu tip arızaların sebebi çoğunlukla kullanılan malzemenin ucuzluğudur. Hurdadan bozma alüminyum ile üretilen vida, profil ve rulmanlar boyandıktan sonra düzgün göründüğü için duşa kabin seçerken dikkatli olunması gerekir. Ucuz duşa kabinlerin ortalama ömrü 2 yıl iken kaliteli duşa kabinler 10 yıla kadar sorunsuz çalışır.

cok-ucuza-aldigim-dusakabinim-her-yerinden-dokuluyor


Yorum Yapın

maltepe escort