DUŞ PERDESİ VE DUŞAKABİN ARASINDAKİ 7 FARK

DUŞ PERDESİ VE DUŞAKABİN ARASINDAKİ 7 FARK

Duş perdeleri ciddi derecede su sızdırır.

Klasik duş perdelerinin tasarım olarak gidebileceği en uç nokta, plastik perde modelleridir, genellikle polyester karışımlı kumaş tercih edilir. Plastik de olsa, kumaş da olsa duş perdeleri, yandan, birleşme noktalarından ve alt kısımlarından su sıçratır; bunu bir türlü engelleyemezsiniz. Duşakabinlerin ise asıl amacı su sıçratmaması ve sızdırmaması için özel dizayn edilmiş olmalarıdır. Silikon, fitil ve mıknatıslı kapısıyla her yerinden yalıtımlıdır. Bu sayede sızdırmazlık garantisi sunarlar.

Dus-perdeleri-ciddi-derecede-su-sizdirir

Duş perdesi olan evde, banyo sadece bir kişiye aittir.

Duş perdesinin olduğu evlerde, banyoda biri varken muhakkak banyo kapısı da kapatılır, diş fırçalamak, lavaboyu kullanmak, makyaj yapmak veya sıradan günlük bakım yapmak için bile evde bir banyo trafiği oluşur. Bunun önüne geçmek için, genellikle kumlu, yarı şeffaf veya desenli cam ve panellerle dekore edilmiş duşakabinler tercih edilir. Bu sayede, aile fertlerinden biri duş alırken, diğeri günlük rutini için dakikalarca beklemek zorunda kalmaz.

Dus-perdesi-olan-evde-banyo-sadece-bir-kisiye-aittir

Duş perdeleri diplerinde sararma ve birleşim yerlerinde paslanma yapar.

Duş perdesi genelde haftada veya iki haftada bir sizi çıkarıp yıkamak zorunda bırakır. Kumaş veya plastik her türlü perde, kısa süre içinde özellikle alt kısımlarında kalın bir yüzeye varacak şekilde kir birikmesi veya sararma yapar. Her seferinde üst halkalarını çıkarıp, yıkamak ve tekrar takmak zorunda kalırsınız. Fakat suyu kısa sürede süzerek bünyesinden atan duşakabin pleksiglass panelleri veya temperli camları sadece birkaç hareketle tamamen tertemiz olur. Duş temizliğini haftalık ekstra bir külfet olmaktan çıkarır.

Dus-perdeleri-diplerinde-sararma-ve-birlesim-yerlerinde-paslanma-yapar

Duş perdesi açılır ve dalgalanırken, Duşakabin sabittir.

 Duş perdeleri hafif düzenekler olduğundan, su darbeleri karşısında dalgalanır ve sık sık açılır. Veya şampuan ve jellerden çıkan köpüklerle birbirine yapışır, bu da duşta sürekli bir dikkat ve uğraş gerektirir; duş alırken gözünüz kapalı olduğu anlarda duş perdesi katlanmışsa veya açılmışsa hiçbir işe yaramamış olacaktır. Duşa kabinler ise, sabit montajı sayesinde size hiçbir uğraş çıkarmayacaktır; kapıyı kapattıktan sonra içiniz rahat bir şekilde duş alabilirsiniz.

Dus-perdesi-acilir-ve-dalgalanirken-Dusakabin-sabittir

Duş perdeleri çok çabuk kırışır, hatta hiç düzelmez.

Piyasada çok çeşitli duş perdesi modelleri olsa da, bunlar sadece renk ve desen açısından bir yelpaze oluşturur. Genelde klasik bir kumaş görünümü vardır, kısa sürede sarardığı için seçtiğiniz modelin pek bir özelliği kalmaz; çoğu duş perdesi de kırışık durur, bunlar ekstra uğraşlar getirir. Bunun yanı sıra insanlar duş teknelerini veya küvetlerini sadece duş almak için kullanmazlar. Banyo dolabı olmayan evlerde, küvetler kullanılmadığı zamanlarda dolap işlevini üstlenirler; deterjan, fırça, çekbas, vileda kovası gibi pek çok temizlik ürününü sık sık kullanmak için küvetlere koyar duş perdesini kapatırsınız. Fakat ne kadar çekiştirseniz de her zaman dağınık bir görüntü olacaktır. Duşakabinler ise, duş alırken sizi kamufle ettiği kadar, günlük temizlik ürünlerinizi de kamufle ederek temiz ve modern bir görünüm sağlayacaktır.

Dus-perdeleri-cok-cabuk-kirisir-hatta-hic-duzelmez

Duşakabin elektroniklerin ömrünü uzatır.

Banyolarda sadece duş alınmadığından, pek çok klasik evde çamaşır makinesi, saç maşası gibi elektronik cihazlar, kirli sepeti, şofben veya kombi, kurutma makinesi, tuvalet kağıtları, günlük kullanım eşyaları veya dolaplar bulunur. Bu durumda duş perdesinin tek işlevi yetersiz bir şekilde de olsa su sıçratmamak olur. Fakat beyaz eşyaların ve kıyafetlerin asıl düşmanı su olduğu kadar, nem ve buhardır da. Eşyalarınızın uzun ömürlü olması, buhardan ve nemden etkilenmemesi için özellikle tamamı kapalı duşakabinler en etkili çözüm yolunuz olacaktır. Banyo sonrasında kapısını tekrar kapatırsanız, bir süre sonra ortamın soğumasıyla Duşakabin içinde bile küçük bir buhar zerresi kalmayacaktır. Dusakabin-elektroniklerin-omrunu-uzatir

Duşa kabinle faturalarınızdaki tutar düşer.

Banyoda sıcak suyun oluşması için doğalgaz, tüp veya elektrik kullanılır, duş perdeleri su ve buhardan tasarrufu en minimal düzeyde sağladığı için ortamın ısınması zaman alacak ve suyunuz dolayısıyla buharınız boşa gitmiş olacaktır. Doğalgaz veya elektrik faturanızı düşürmek için gönül rahatlığıyla duşakabin tercih edebilirsiniz; ay sonunda faturanıza yansıyan fiyattaki değişikliği görünce çok şaşıracaksınız.

AFYONKARAHİSAR’DA EVİNE GELEN 71 BİN TL’LİK ELEKTRİK FATURASINI GÖREN VATANDAŞ SOLUĞU ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİNDE ALDI. (İHA/AFYONKARAHİSAR-İHA)

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir