DUŞ ZEMİNİNİN KAYMAMASI İÇİN 5 YÖNTEM

DUŞ ZEMİNİNİN KAYMAMASI İÇİN 5 YÖNTEM

Banyoda duşakabin seçimi, genelde pratik ve kolay temizlenebilir olduğu için yapılır; fakat diğer en önemli unsur ise ev kazalarının önüne geçmektir. Bunlardan biri zeminin kaygan olmasıdır. Zaman içinde, sıradan bir kullanım bile pürüzsüz yüzeyin giderek kayganlaşmasına yetecektir. Korozyon ve sürtünme sebebiyle kaygan hale gelen küvet veya duş teknelerinin yerine duşakabininizi değiştirmenize gerek kalmadan yenisini monte ettirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa da size birkaç tavsiyemiz var.

  1. Akrilik küvetler kaymaz

Piyasada çok sayıda küvet çeşidi var; seçim yaparken önceliğiniz kaymamasıysa, malzemeden yana bir araştırma yapmanız gerekiyor. Nedir piyasadaki küvet içerikleri; pik, sac, polyester malzemeleriyle dökülen küvetler, cam elyaf takviyeli (CTP), akrilik döküm veya kaplama (ABS) küvetler şeklinde sıralanabilir. Bunlardan polyester ve akrilik malzemeyle yapılmış olanları kaymaması açısından önerilir. Tartışmasız en çok tercih edilen küvet türüdür;  hijyeniktir ve pürüzsüz yüzey sağlarken ev kazalarına izin vermez. Fakat kaliteli ve yüzey kalınlığı daha fazla kaplamayla yapılmış bir ABS küvet de kaymayacaktır.

akrilik-kuvetler-kaymaz

  1. Dokulu modeller kaymaz

Küvetlerde, hijyenikliği açısından tercih edilmese de, duş teknelerinde yüzey üzerinde bazı dokular yaratılır. Dekoratif bir amaçla da yapılan bu dokulandırma işlemi, aslında kaygan zemin tehlikesini ortadan kaldırmaktadır. Seramik veya akrilik duş teknelerinin dökümü sırasında verilen derinlikli veya yüzeysel girinti ve çıkıntılar, kaymayı önler ve güvenli bir banyo sağlar. Eğer antibakteriyel ve leke tutmayan bir yüzey boyası tercih edilmişse, kirlerin oylumlarda birikmesine de olanak vermeyecektir. Eğer banyonuz kireç oranı yüksek bir su tesisatı varsa, daha çok yüzeysel şekillendirmelerle model verilmiş, daha kolay temizlenen bir model seçmeniz önerilir. Aksi takdirde kireç birikebilecek girintili yüzeylerde kısa sürede muhakkak bir birikme olacaktır.

dokulu-modeller-kaymaz

  1. Küvetlerde model seçimi

Küvet malzemesine karar verdiniz, peki ya modeli ne olacak? Atletik yapıya sahip olmayan veya bel sırt ve bacak rahatsızlıkları olan kullanıcıların en çok şikayet ettiği dezavantaj, bazı küvet boylarının yüksek olmasından kaynaklıdır. Bu dezavantaj, ev kazaları açısından da önemlidir; adım atarken düşme veya kayma gerçekleşebilir. Model seçerken ebat üzerinde muhakkak yürüme provası yapın. Bir diğer kayıp düşme sebebi ise bel desteği veya modeli gereğince, içinde eğim olan küvetlerdir. Bombeli bazı modeller herkes için kullanışlı değildir; öyle ki ayakta bile durmakta güçlük çekenler olabilir. Bu sebeple, eğer denge probleminiz veya banyoda geniş alan tercihiniz varsa muhakkak düz modellere, hatta duş teknesine yönelin.

kuvetlerde-model-secimi

  1. Zemin bantları

Küvet veya duş teknesini yenileyemeyenler için de birkaç seçeneğimiz var demiştik. İşte bunlardan en pratik ve uzun ömürlü olanı, zemininiz ne durumda olursa olsun sonradan yapıştırılacak plastik bantlardır. Kauçuk veya sert plastikten yapılan bazı zemin bantları olsa da piyasada daha çok, sünger dokulu veya silikon yer bantları vardır. Bunlar da zeminin kaymasını engellemek için en pratik ürünlerdir. Paketinden çeşitli sayılarda çıkan yer bantları, yapışkan taraf sökülerek şerit halinde banyo zemimine uygulanır. Kaysanız bile, ayak tabanınız bir sonraki banda tutunur ve kaymanın önüne geçilir.

zemin-bantlari

  1. Duşa kabinlerde çare tükenmez

Diğer pratik ve ucuz yöntemler ise, plastik zemin paspasları, su tutucular veya kaymayan terliklerdir. Zemin için satılan bir çok banyo paspası da kayar, bu nedenle ağır ve gözenekli plastik paspaslar çok daha güvenlidir. Terlik kullanımını sevmeyenler için de bu yöntem oldukça pratiktir. Bir de su tutucular vardır, mikron gözenekli yapısı sıvıyı önce içine alıp sonra sünger gibi sızdırarak atmaktadır. Bu sayede banyo sırasında ve sonrasında banyo zemininde su birikmesi yüzünden ayaklarınız kirli kalmaz. Son olaraksa, küvet veya duş teknesi tercih etmeden çok daha pratik bir yöntemden bahsetmek gerekir; mozaik veya parça mermerle oluşturulmuş pürüzlü taban. Bu sayede çok ucuza, yüzde yüz garantili bir zemin oluşturabilirsiniz; üstelik duşakabinler sıradan zeminlerin üzerine de monte edilebiliyor.

dusakabinlerde-care-tukenmez

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir