DUŞAKABİN CAMLARININ ÇATLAMASINDA 6 ETMEN

  • 0

DUŞAKABİN CAMLARININ ÇATLAMASINDA 6 ETMEN

1) Servis ve nakliye hatasından dolayı kısa sürede ortaya çıkacak çatlaklar
Duş panelleri oldukça büyük kesitlere sahip, çoğunlukla cam veya mika malzemeden üretilen parçalardır. Büyük boyutları duşa kabin panellerini kırılma ve çatlamalara karşı hassas hale getirir. Özellikle de taşıma ve montaj esnasında istenmeyen durumlarla karşılaşıldığı görülür. Eğer kırılma veya çatlama taşıma veya montaj sırasında olursa bu zararları yetkili servis garanti kapsamında karşılamakta. Yalnız servis montajı yaptıktan sonra kabin panellerini dikkatlice kontrol etmenizi tavsiye ederiz. İlk anda görülemeyen ufak bir çizik veya çatlak hem ilerde başınızı ağrıtabilir, hem de kullanıcı hatasından dolayı oluşacak çatlaklar garanti kapsamına girmediği için, servis evinizi terk ettikten sonra, kabindeki çatlağın montaj esnasında olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

servis-ve-nakliye-hatasindan-dolayi-kisa-surede-ortaya-cikacak-catlaklar

2) Ani sıcaklık değişimi camın kırılmasına sebep olabilir.
Banyolarda su sıcaklığı belli durumlarda 50 C derecenin üzerine çıkabilir. Aşırı sıcak suyla banyo yapılan evlerde duş panelinin banyo esnasında genleşip, soğuduktan sonra büzüşmesi periyodik olarak gerçekleşeceği için panel giderek zayıflar. Zayıflayan paneller ise alacakları ufak darbelerle bile kırılmaya karşı hassas hale gelirler. Bu gibi sıkıntılardan kaçınmak için mutlaka temperlenmiş cam veya mika malzeme tercih etmelisiniz. Temperlenmiş adıyla satılan normal camlara da piyasada rastlanmaktadır. Bu tarz malzeme en tehlikeli olanıdır, temperlenmiş olduğuna güvenerek rahatça kullandığınız malzeme eğer normal bir camsa çabuk kırılıp size zarar verebilir. Kabininizi satın alırken bu tip ayrımlara dikkat göstererek alışverişinizi tamamlamanızı tavsiye ediyoruz.

ani-sicaklik-degisimi-camin-kirilmasina-sebep-olabilir
3) Suyun içinde bulunan yabancı maddeler görünmeyen çatlaklar oluşturur.
Yeni bitmiş dairelerde sık görülen bir sorun, altyapıda oluşan problemler nedeniyle çeşme suyunda yoğun miktarda kireç, metal parçalar gibi yabancı maddelerin bulunmasıdır. Duş başlığından tazyikle fışkıran suyun içerisinde yabancı maddeler olması duş panelinin çabuk zayıflamasına, kırılmalara karşı hassas bir hale gelmesine sebep olur. Özellikle yeni taşınılan evlerde su tesisatınızı ve altyapınızı kontrol ettirmeniz hem eşyalarınızın uzun ömürlülüğü hem de sağlığınız açısından çok önemlidir.

suyun-icinde-bulunan-yabanci-maddeler-gorunmeyen-catlaklar-olusturur
4) Sert temizlik uygulamaları camı uzun vadede giderek dayanıksızlaştırır.
Tel sünger, cam temizleme aparatı gibi temizlik araçları sert dokuları sebebiyle duş panellerinde kullanılan cam veya mika malzemeyi kolayca aşındıracak sertliktedir. Eğer kabin temizliği esnasında bu tarz sert malzemelerden yararlanmak istiyorsanız, yumuşak bir şekilde ve uzun süreli ovarak temizliğinizi yapmalısınız. Çabuk bitirmek amaçlı sert bir şekilde bastırarak yapılan temizlik, malzemenin aşınmasıyla ve uzun vadede ise kırılmasıyla sonuçlanabilir. Ayrıca kullandığınız temizlik malzemesinin içeriğini de dikkatli seçmeniz gerekiyor. Ağır asit içerikli tuz ruhu, amonyak vb. maddelerin kullanımı cam veya plastik türevi duş panellerinde aşınmaya sebep olan durumlardır.

sert-temizlik-uygulamalari-cami-uzun-vadede-giderek-dayaniksizlastirir
5) Ucuz firmalardan alınan sahte temperli cam
Piyasada duşakabin üretim ve montajından para kazanan pek çok firma vardır. Son yıllarda artan bu duşakabin firmaları, beraberinde sahte ürünleri de getiriyor. Özellikle fazla güvenlik gerektiren banyo duşakabin camları, yüksek teknolojili proseslerde üretilmediği takdirde sıradan ucuz bir camdan çok daha fazla hasar getirmektedir. Bir kalıp halinde 3 – 4 parçaya ayrılarak temperedglass’dan beklenen özelliği göstermez. Bilindiği gibi temperedglass malzeme, pek çok sanayide kullanılır ve ani kırılma durumunda küçük mikron parçacıklara ayrılarak, vücudunuza zarar vermez. O yüzden lisanslı bir firmadan alınmış, orijinal temperedglass kullanmanız hayati önem kazanır. Sahte bir temperedglassın ev kazası yaratacağını öğrendiğinizde çok geç olabilir.

ucuz-firmalardan-alinan-sahte-temperli-cam
6) Hızlı açıp kapatmak ve ani darbeler camınızın kırılmasına sebep olur.
Duşakabin banyo sistemleri gibi, pek çok parçayı kombine ederek tasarlanmış komplike sistemler, ev içerisinde aha özen gösterilerek kullanılması gereken ürünlerdir. Kullanım kılavuzu ve servisin önerilerini dikkate alarak doğru bir kullanım sergilediğiniz takdirde, uzun yıllar aynı sistemi hasarsız kullanmanız mümkündür. Sürgülü veya menteşeli tasarımlarda, kapıları ani açıp, özellikle ani kapatmalar sonucu çerçeve, kulp, rulman, profil kısımlarında uzun vadede; kırılma, çatlama ve komple dağılma özelliği gösterebilir. Cama çok sert yaslanmamak ve vücudunuzla veya sert bir cisimle cama herhangi bir darbede bulunmamak önemlidir. Aksi takdirde camınız gözle görülmeyecek, potansiyel çatlaklara sahip olacağı gibi tuzla buz da olabilir.

hizli-acip-kapatmak-ve-ani-darbeler-caminizin-kirilmasina-sebep-olur


Yorum Yapın

maltepe escort