DUŞAKABİN MONTAJI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • 0

DUŞAKABİN MONTAJI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Duvar profillerinin montesi

Duşakabini monte ederken öncelikle; panellerin tutturulacağı duvarlar ve var olan küvet su terazisi yardımıyla kontrol edilir, ortaya çıkan eğim giderilir. Eğer eğim giderilmezse, panel kapakları eğik olur, alttan ve yandan tam olarak kapanmaz, böylece yalıtım gerçekleşmez. İlk olarak duvar dikmeleri, panellerin yerleştirileceği çerçeveler, duvara ve zemine paketten çıkan, uzun olan dübel ve vidalar yardımıyla monte edilir.

Duvar-profillerinin-montesi
Kabini düz zeminde oluşturma ve montesi

İkinci olarak banyo zemininde veya düz bir yerde bir taslak kabini oluşturulması gerekir. Bunun için düz zeminde raylar, sabit panellerin yuvalarına oturtulur. Sabit panellerin raylarıyla, profillerin U biçimli taraflarının birbiri üzerine gelmesine dikkat edilmelidir, tekrar baştan takmak gerekebilir. Birer taraflarına ray takılı olan kapılar, mıknatısları birbirlerine bakacak şekilde takılır; tekerlekler rayların içine sokulur. Son olarak kapı dışındaki diğer sabit paneller profillere yerleştirilir ve kabin tamamlanır. İlk başta duvara tutturduğumuz duvar dikmesi profillere, yerde birleştirilmiş kabin, kaldırılrak yerleştirilir ve vidalama yapmadan tekrar terazi ile kontrol edilir, eğer bir eğiklik varsa silikon, çimento, alçı veya tahta parçası ile giderilerek zemin düz bir hale getirilir. Paketten çıkan kısa profil vidalarıyla, kabinin iç kısmından duvara vidalanır. Aynı işlem, sağ alt-üst, sol alt-üst için uygulanır. Son vidalama işinden sonra ise geriye sadece boşlukları silikon ile doldurmak kalır.

Kabini-duz-zeminde-olusturma-ve-montesi
Silikon uygulamasında püf noktalar

Silikon malzemesini kullanırken, sürdüğünüz yerin ıslak olmamasına özen göstermelisiniz, ıslak olan yerler kısa sürede geri atar. Düzgün çekilmemiş veya düşük maliyetteki silikonlar duşakabin yalıtımının ve sızdırmazlığının en büyük düşmanlarıdır. Hem ısı ve buhar yalıtımı için, hem de evinizdeki hijyen için solvent içermeyen bir marka olması ve mümkünse anti bakteriyel olması önerilir.

Silikon-uygulamasinda-puf-noktalar


Yorum Yapın

maltepe escort