DUŞAKABİN PROFİLLERİ – PROFİL BOYALARI

DUŞAKABİN PROFİLLERİ – PROFİL BOYALARI

Profiller ekstrüzyon yöntemiyle şekillendirilir
Profil, boyu eninden çok daha fazla olan, şekillendirilmiş malzemelere denir. Profiller detaylı rulman sisteminin temiz bir şekilde oluşturulması için alüminyumun haddeleme veya ekstrüzyon yöntemiyle kalıplanmasıdır. Özellikle duşa kabin profilleri gibi karmaşık şekilli malzemeler için ekstrüzyon tekniği tercih edilir. Ekstrüzyon, malzemenin kuvvet uygulanarak kalıp içinden geçirilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Alüminyum ekstrüzyon profilleri son derece dayanıklı aparatlar olarak tasarlanır. İnşaat sanayii, otomobil sanayii (özellikle nakliye araçları), elektrik ve makina endüstrisi gibi bir çok alanda tercih edilir.

profiller-ekstruzyon-yontemiyle-sekillendirilir.jpg
Ham maddesi alüminyumdur
Alüminyum oldukça hafif bir malzemedir. Aynı kesitlerdeki çelik bir malzemenin üçte biri kadar ağırlığa sahiptir. Günlük hayatta kullanılan herhangi bir sıvı veya gaz maddeye karşı dayanıklı bir malzemedir. Kötü hava şartlarından da çok az derecede etkilenen alüminyum, banyo gibi nemli ortamların düzeneklerinde özellikle tercih edilir. Parlaklığı ve yüksek yansıtma gücü sayesinde iç mimaride alan derinliği için görsel açıdan vaz geçilmez bir malzemedir.

ham-maddesi-aluminyumdur.jpg
Eloksal kaplama yapılır
Alüminyum malzemelerde paslanmaya kolay rastlanılmaz. Doğası gereği alüminyum kendiliğinden, kalınlığı 1 ile 2 mikron arasında değişen bir oksit tabakasına sahiptir. Bu tabaka fazladan bir işleme gerek kalmaksızın alüminyumu korozyon, deformasyon gibi dışsal etkilere karşı korur. Ancak profillerde kullanılan alüminyum malzemenin oksit tabakası daha da (10 ila 25 mikrona kadar) kalınlaştırılır. Bu işleme anodik oksidasyon veya eloksal kaplama adı verilir. Anodik oksidasyon işlemiyle sağlamlaştırılan malzemenin görünümünü uzun yıllar boyunca koruması garanti altına alınır. Piyasada farklı işlemler gibi lansedilse de eloksal kaplama ve anodik oksidasyon isimleri aynı işleme verilen iki farklı addır. eloksal-kaplama-yapilir.jpg
Elektrostatik toz boya ile boyanır
Alüminyum profiller elektrostatik toz boya kullanılarak boyanmaktadır. Toz boyayı diğer boyalardan ayıran özellik, sağlığa zararlı bir madde olan solvent içermemesidir. Toz boyalarda, solvent içeren boyaların aksine, boya partikülleri özel püskürtme tabancasının içerisinde toz halinde bulunur. Boya püskürtme tabancası yardımıyla, elektrostatik yükleme yapılarak boya, gerekli yüzeye uygulanır. Toz boya solvent içermediği için insan sağlına ve özellikle çevreye zarar vermeyen organik bir boyadır. Elektrostatik toz boya diğer boyaların aksine yüzeyi kalınlaştırmaz, püskürtülen boya elektriksel etki ile temiz alüminyum yüzeye eşit bir şekilde dağılır. Boyamadan sonra yüzeyde hiç bir dalgalanma veya kabarma oluşmaz. Elektrostatik toz boya diğer boyalara göre çok daha uzun ömürlüdür; kararma, deforme olma veya profillerin birbirlerinden ayrılması gibi sorunlarla karşılaşma riski neredeyse yoktur. Alüminyum profiller boyanmadan önce yıkama tesislerinde yağ, toz gibi üretim artıklarından arındırılırlar.
Son yıllarda alüminyum malzeme üzerine ahşap desen uygulanması da mümkün olmuştur. Alüminyum profiller öncelikle uygulanacak desenle uyum sağlayacak bir renkte toz boyayla boyanırlar. Daha sonra ahşap desen, baskılı özel plastik film veya kağıt ile kaplanırlar. Son olarak da vakumlu sıcak ortamlarda transfer baskı işlemi uygulanarak plastik film üzerindeki desen profilin üzerine aktarılmaktadır.

elektrostatik-toz-boya-ile-boyanir.jpg

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir