DUŞAKABİN SIZDIRMAZLIĞI İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 3 PRATİK ŞEY

  • 0

DUŞAKABİN SIZDIRMAZLIĞI İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 3 PRATİK ŞEY

1) Montaj sırasında seçilen silikon ve fitil kalitesine özen gösterin

Duş kabininizi ister firmanın servisine monte ettirin, isterseniz demonte duşakabin alarak kendiniz monte edin; ama her ikisinde de panellerle zemini birbirine sabitleyen silikon veya fitil seçimine özen gösterin. Su sızmasını engelleyen yegane şey, silikon veya pvc fitildir. Silikonunuzu firma dışında temin etmeniz de önerilir; yapı marketlerden alacağınız kaliteli ve solvent içermeyen bir silikon, hem anti bakteriyel bir özellik sağlayacak, hem de uzun ömürlü olacaktır. Pleksiglass veya 6 ve 8 milimetrelik temperedglass için uygulanan mıknatıslı kapı fitilleri, ray, çerçeve veya cam kapama fitilleri, kaliteli bir firmadan tercih edildiği sürece, -45 °C ile 105 °C arasındaki ısılara karşı dayanıklı olacaktır. Güvenilir olmayan firmaların fitil boyaları kısa sürede atacak ve koku yapmaya başlayacaktır. Duşakabin sızdırma sorunlarının %80’i genelde bu malzemeler kalitesiz seçildiği için, kısa sürede deforme olmasından kaynaklanıyor. Montaj sonrası uygulanan malzemelerin kurumasının ardından muhakkak sızdırmazlık testi yapın.

montaj-sirasinda-secilen-silikon-ve-fitil-kalitesine-ozen-gosterin
2) Temizlik ürünleri tercihizi doğru yapın

Duşakabinizin temizlikle tahrip olmamasındaki öncelik kişinin temizlik performansıyla alakalıdır, sert ve uzun süreli ovmalar özellikle silikon yüzeyde kabarmalara, panellerde ise çizilmelere sebep olur. Bu yüzden sık ve hafif temizlikler yaparak kalıcı lekelere izin vermeyin. Duşakabin silikonlarında sık karşılaşılan problemlerden biri özellikle uzun süre temizlik yapılmayan banyolarda oluşan silikon kararmasıdır. Bu tarz durumlarda; kireç sökücü ya da yoğun kıvamlı çamaşır suyu kullanarak sorunu kökünden çözebilirsiniz; ama dediğimiz gibi sık ve hafif bir temizlik rutini sayesinde bu sorunla hiç karşılaşmazsınız bile. Eğer yüzeyde bir çizik olduysa birkaç damla benzin kullanarak yumuşak bir kumaşla yavaşça izi silin; çizik derin ise en ince numaralı zımparayla birkaç kez üzerinden geçin. Günlük temizlikte genellikle sıvı temizliyici ve yumuşak kumaş, kullanılabilir. Seçtiğiniz deterjan, özellikle banyo yüzeyleri için özel üretilmiş, amonyak ve aseton barındırmayan herhangi bir marka krem veya jel yüzey temizleyici olabilir. Duşakabin köşelerini, silikon veya fitilleri deterjan bile kullanmadan, eski bir diş fırçası yardımıyla ovabilirsiniz. Kimyasal deterjan çeşitleri kullanmıyorsanız, aynı şekilde organik yüzey temizleyicileri de kolayca kirlerin üstesinden gelecektir. Bunların yanı sıra, çocuklu evler veya alerjik reaksiyon gösteren bireyler için beyaz(saf) sirke veya birkaç kaşık karbonatla karıştırılmış sirke yardımcı olacaktır, deterjan kullanmadan hızlı bir temizlik yapabilirsiniz. Sirkeyi, krom veya eloksal kaplamalı aplikleriniz için de gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

temizlik-urunleri-tercihizi-dogru-yapin

3) Kopmalara veya kabarmalara anında silikon takviyesi yapın rulman kırılmasına karşı önleminizi alın

Montaj sırasında uygulanan silikon çekme işleminin başarıyla gerçekleşmesi için, yüzeyin kesinlikle kuru olması gerekir; aksi takdirde ilerleyen zamanlarda, uygulama yapılırken ıslak kalan yüzeyler atma veya kabarma yapar. Gerekli yerlere silikon uygulaması yapılmaması ise suyun direk dışarı sızmasına sebep olur. Aynı şekilde duş kabininizin kullanım süresi uzadıkça üzerinde bulunan silikonun yer yer parçalanması da doğaldır. Sık sık atmalarla karşılaşıyorsanız, duşakabininizde meydana gelen sızdırma problemini çözmek için eski silikonunuzu komple sökebilir ve yerine yenisini takabilirsiniz; diğer türlü kopan kısımlar giderek büyüyecektir. Bir diğer önemli sızdırma nedeni ise, rulman kırılmalarıdır; duşakabin rulmanlarının kırılmaması için, sürgülü kapınızı her zaman yavaş veya orta hızda açıp kapamaya özen gösterin. Hurda malzemeden yapılmış, adi duşakabinler boya ve rulman yönünden kendini hemen ele verirler. Duşakabinlerin rulmanları kırıldıysa; duşakabin rulmanları mutlaka değiştirilmeli ve duşakabin kapı ayarlarının yapılması gerekmektedir.
Eğer hiçbir biçimde sorunun çözümünü sağlayamadıysanız yapmanız gereken en doğru şey; duşakabini satın almış olduğunuz firma ile görüşerek servis desteği almaktır.

kopmalara-veya-kabarmalara-aninda-silikon-takviyesi-yapin-rulman-kirilmasina-karsi-onleminizi-alin


Yorum Yapın

maltepe escort