DUŞAKABİN YAPIMINDA KULLANILAN CAM ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

DUŞAKABİN YAPIMINDA KULLANILAN CAM ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Duşakabin yapımında kullanılan cam çeşitleri; pleksi glass(mika) ve tempered glass olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır.

Güvenli Tempered Glass’la ucuzlayan teknolojiden faydalanma olanağı

Güçlendirilmiş güvenlik camı olarak da adlandırılan temperli cam; eriyik camı ısı ve darbeye dayanıklı hale getirmek için, modern teknolojili bir prosesten geçirilir. Temperleme prosesi cam panoların özel fırınları 620 °C – 700 °C arasındaki seviyelerde ısıtılır, ani ve hızlı hava presi ile soğutularak şoklanır. Sıcaklığın azalması ile yüzey büzüşür ve sertleşir. Ancak iç kısım sıcak kalır ve yüzeydeki büzülmeye kendini uydurur. İç kısmın da soğumasıyla camın her iki yüzünde basınç, iç kısımda ise çekme gerilmeleri oluşur, böylece temperleme işlemi tamamlanmış olur.

Banyo suyu ve sıcaklığından dolayı  50°C’ye kadar ısı ortaya çıksa bile deformasyon oluşmaması yönünde garanti sağlar. Özellikle otomobil sanayisinde şiddetli kazalardaki yaralanma riskini ortadan kaldırmak için tercih edilen bu sistem, mağaza vitrinlerinde, havuzlarda, fırın kapaklarında, bina dışcephelerinde ve duş kabinlerinde de en çok tercih edilen cam çeşitidir. Tempered glassın da dekoratif ve şeffaf modelleri mevcuttur. 4 ve 6 mm kalınlığında ki camlar genellikle 90×90 – 100×100 ölçülerde ve kalın profilli duşakabinlerde kullanılırken, 8, 10 ve 12 mm kalınlığında ki camlar tek parça, hacmen büyük ölçü duşakabinlerde ve profilsiz olarak kullanılırlar. Normal camlara göre 5 kat daha güçlüdür; ısıya karşı dayanıklıdır. Şiddetli bir çarpma sırasında küçük parçalara ayrılarak hiçbir yerinize zarar vermeden dağılır ve yaralanma riskini ortadan kaldırır.

guvenli-tempered-glassla-ucuzlayan-teknolojiden-faydalanma-olanagi.jpg

Pleksi glass’ın esnekliği ve model çeşitliliğiyle ucuz duşakabinler  

Pleksi, polistren veya mika olarak bilinen pleksi glass; stiren parçacıklarının birbirleriyle moleküler düzeyde bütünleşerek zincir oluşturmasıyla ortaya çıkan yapay bir plastik türevidir. Etüvlerde 90°c – 115°c’ye kadar ısıtılarak yumuşatılır, kalıplanarak istenilen biçim verilir. Kolay işlenebilen, kesilebilen, delinebilen, hafif ve portatif bir yapıya sahiptir. Piyasada genellikle 1,5 – 2,5 mm kalınlığında düz levhalar halinde bulunur. Akrilik (Plexi) levhalar, esnek olduğundan merdiven ve yürüyüş yolları korkuluklarında, bankacılık(kredi kartı) ve  reklam sektöründe ve bölme gereken yerlerde dekorasyon amaçlı kullanılır; çünkü kırıldığında zarar vermez.  Pleksiglas duşakabin modellerinde karşınıza çıkacak olan cam desenleri genellikle; damla, yunus, gold ve kristal gibi seçeneklerden oluşmaktadır. Renkli veya saydam modelleri de mevcuttur. Alkol ve asitlere dayanıklı olmasından kaynaklı duşa kabinlerde yoğun bir biçimde kullanılmaktadır; temizlik ürünlerinden ve sıcak sudan etkilenip kolay deformasyona uğramaz. Mika da tıpkı temperlenmiş cam gibi buhar ve suyun israf edilmesini önler, fakat tek dezavantajı termodinamik bir yapıda olduğundan alevli yanmaya karşı dayanıklılığının cama oranla daha az olmasıdır.

?????????????????????????????????????????????????????????

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir