Duşakabinde Fitil ve Silikon Kullanımı

Duşakabinde Fitil ve Silikon Kullanımı

Yıllardır banyoların vazgeçilmezi olan ve yerini giderek sağlamlaştırarak koruyan duşakabinlerin kullanışlı olmasını sağlayan bazı eklentileri vardır. Bu eklentiler kendi başlarına bir şey ifade etmeseler de, duşakabin yapısında yerlerini alınca hayat kurtarıcı görevler üstlenirler. Bu yazımızda duşakabinin görevini layıkıyla yerine getirmesini sağlayan ve su sızmalarını engelleyen fitil ve silikonları inceleyeceğiz.

Peki, fitil ve silikon nedir?

Fitil ve silikon, duşakabinlerin üzerinde bulunan ve siz yıkanırken dışarıya su kaçırmasını engelleyen iki ayrı materyaldir. Ve ikisinden birini tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak fitil tercih etseniz dahi montaj işlemi için silikon kullanılmak gerekecektir.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki satın aldığınız duşakabinin parçalarında fitil veya silikon bulunması ilk etapta önemli değildir. Çünkü su sızdırma konusunda ilk dikkat edilmesi gereken nokta, duşakabin montajı sırasında duşakabinin duvara ve yerdeki seramiklere sabitlenirken silikonun ne kadar kaliteli olduğu ve doğru kullanılıp kullanılmadığıdır. Çünkü bu kısımlar doğru monte edilmediği ve silikon-lama işlemi doğru uygulanmadığı sürece, duşakabin yerden ve duvar kenarlarından su sızdırıyor olacaktır.

Silikon ve fitilin farklarına geçmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer husus olan ham maddeleri inceleyeceğiz;  Eğer silikon ve fitil arasında bir seçim imkanınız varsa, seçimi yapmadan önce ham maddelerini sorgulamanızı tavsiye ederiz. Kaliteli malzemeler kullanılıyorsa sorun çıkmaz ancak, ham maddesi kötü kalitede üretilen fitil veya silikonlardan kullandığı takdirde çok geçmeden duşakabininiz su sızdırmaya başlayacaktır.

Peki, bu kaliteyi nasıl anlayacaksınız?

Örneğin silikon tercih edeceksiniz, tercih ettiğiniz ürünün %100 silikon olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çoğu zaman üreticilerin başvurdukları silikona solvent adı verilen maddenin karıştırılması durumuna karşı da duşakabin satın alacağınız firmadan bu durum hakkında garanti istemelisiniz. Eğer silikon orijinal değilse su taneleri üzerinde birikir ve yavaş kurur. Ayrıca zamanla çekme de yapabilir.

Silikon seçerken bir diğer önemli konu silikonun anti bakteriyel olmasıdır. Yapısı gereği bakteri üremesine imkan veren silikonların artık anti bakteriyel türleri de satışa çıkmıştır ve bu ürünlerden kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Öte yandan kaliteli silikon tercihiniz size sadece yapısal avantajlar sunmaz. Aynı zamanda silikonda küflenme veya renk bozulması gibi durumlar meydana gelmeyeceği gibi; kimyasal deterjanların kullanımında da herhangi bir yıpranma meydana gelmeyecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Кемпи cevap

    38 mm x 3,35 M ebatlar?nda, daha cok banyo kuvetlerinde kullan?m?na uygun, su gecirmez yap?s?yla s?hhi uygulamalar icin idealdir.

    Ocak 13, 2019 , 4:21 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir