DUŞAKABİNLERDE METAL AKSAMLAR VE APLİKLER HANGİ İŞLEMLERDEN GEÇER ?

  • 0
aksam-ve-apliklerde-kullanilan-malzemeler

DUŞAKABİNLERDE METAL AKSAMLAR VE APLİKLER HANGİ İŞLEMLERDEN GEÇER ?

Aksam ve apliklerde kullanılan malzemeler

Duşakabin seçimi kadar, görünen monte aparatlardaki ve dekor amaçlı cam panellerle buluşan apliklerdeki malzemelerin seçimi de önemlidir. Duşakabinlerle ilgili en sık rastlanan arıza ve şikayetler genelde bu aksesuarların işlevlerini yerine getirmemesiyle başlar. Sabunluk, raf, havluluk dışında, duşakabinin asıl aşınmaya maruz kalacak yerleri olan sızdırmaz contaları, fitilleri ve rulman(tekerlek-ray) sisteminde meydana gelebilecek arızalar, en baştaki malzeme seçiminde doğru adımlar atarak engellenebilir. Asıl malzemedeki plastik kullanımı yerine pirinç ve alüminyum daha uzun ömürlü bir sistem yaratır. Aplikler ve aksamlara uygulanan dış kaplama çeşitleri ise şunlardır;

 

aksam-ve-apliklerde-kullanilan-malzemeler

Akımsız Nikel Kaplama 

%4 ile %12’ye kadar Fosfor içeren alaşımlı bir kaplamadır. Sürtünme katsayısı düşüktür, özellikle korozyona karşı yüksek dirençli bir tabaka oluşturur. Bu yöntemle; alüminyum, pirinç, bronz gibi alaşımlara, çelik ve metalik malzemelere akımsız nikel kaplama yapmak mümkündür. Kimyasalın ulaştığı her yerde, kaplama homojen bir yapıya sahiptir. Akımsız Nikel Kaplama ile malzeme, önce 500-600 HV (48-52 HRC)’ye kadar sertleştirilir. Kaplama sonrası uygulanan 390oC’lik Isıl işlemle, kaplama sertliğini 1000-1100 HV (58-60 HRC)’ye kadar çıkarmak mümkündür. Yüzey kayganlığı, sert krom kadar iyidir ve sürtünme açısından doğal bir ray görevi üstlenir. Korozyona karşı korunacak parçalara 20-30 mikron, sertlik istenilen parçalara 30-40 mikron kaplama uygulamak yeterlidir. Çukur ve kör deliklere de eşit kalınlıkta doku uygulayarak, pürüzsüz bir yüzey görünümü sağlar.

SONY DSC

Siyah Krom Kaplama

Okside edilmiş krom partikülleriyle uygulanan bir kaplama yöntemidir. Siyah krom ile kaplanacak yüzey, proseslerden geçerek dekoratif amaçlı mat yada parlak olarak kaplamaya hazır hale getirilir, kumlama ve polisaj işlemiyle çeşitli efektler elde edilir. Siyah Krom Kaplama yöntemi özellikle Tekstil, Makine ve Silah Sanayisinde tercih edilmektedir.

siyah-krom-kaplama

Sert Krom Kaplama

 Aşınmaya karşı direnci yüksek, 950-1100 HV sertliğine sahip, pas ve aşınmaya olan dayanıklılığıyla birlikte, en çok tercih edilen ve uzun ömürlü bir kaplama çeşiti haline gelmiştir. Sert krom ile kaplanacak yüzey, kumlama ve polisaj işlemi gibi proseslerden geçerek dekoratif amaçlı mat yada parlak olarak kaplanır.

sert-krom-kaplama

Sert Eloksal Kaplama (Dönüştürme) 

Yüzey işlemi, bir kaplama olmayıp, sadece alüminyumun kendisini oksitleyerek bir tabaka oluşturmasıdır. Söz konusu sert tabaka anodik film oluşumu esnasında metal tüketimiyle gerçekleşir. Film kalınlığı 40-80 mikron arasıdır, Alaşımlı Alüminyum üzerinde 800-850 HV elde edilebilmektedir. Sert Eloksal Kaplama da; Tekstil, Silah ve Medikal alanlarında tercih edilmektedir, oldukça ucuz bir teknolojidir.

sert-eloksal-kaplama

Renkli Eloksal Kaplama

Anodize edilmiş alüminyuma, özel renklendirme yöntemiyle istenilen renkte kaplama yapılmasına olanak sağlayan bir Anodizing işlemidir. Renk seçimi olması nedeniyle tercih edilmektedir. Alüminyum üzerine uygulanan en iyi renklendirme yöntemi olarak bilinmektedir.

renkli-eloksal-kaplama


Yorum Yapın

maltepe escort