KARE DUŞAKABİNLER İLE OVAL DUŞAKABİNLERİN 7 FARKI

KARE DUŞAKABİNLER İLE OVAL DUŞAKABİNLERİN 7 FARKI

Camları aynı, sertliği farklı

Her iki modelde de aynı malzemeler kullanılır. Temperlenmiş cam ve mika en yaygın tercih edilen malzemelerdir. İkisi de kolay kırılmayan, dayanıklı malzemelerdir. Kare duşa kabinlerin her paneli 4 tarafından profillere tutturulduğu için cam üzerine düşen gerilim değeri daha azdır. Gerilimi daha az olduğu için de kırılma veya çatlama olması için daha sert darbe alması gerekir, daha sağlam bir modeldir. Malzeme aynı olmasına rağmen oval paneller eğilme işleminden geçtiği için bu tip paneller daha kırılgandır. Ancak ister temperlenmiş cam olsun ister mika olsun ikiside sağlam malzemelerdir ve banyoda alabileceği bir darbele kurulma olasıkları çok düşüktür.

cmlari-ayni-sertligi-farkli

Menteşeli kare duşakabin daha çok tercih edilir.

Kare duşa kabinlerde menteşeli, içeriye veya dışarıya doğru açılan kapılar son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Yapısı gereği oval kabinlerde çoğunlukla sürgülü kapılar kullanılır. Menteşeli kapı hem banyo için daha yeni bir teknoloji olduğu hem de daha şık bir kullanıma sabit olduğu için son zamanlarda daha revaşta olan modeldir. Sürgülü kapılardaki sallanma, takılma gibi sıkıntılar menteşeli kapılarda bulunmaz. Kullanım hissi daha kaliteli ve konforludur.

menteseli-kare-dusakabin-daha-cok-tercih-edilir

Estetik tercihler belirleyicidir.

Evinizin ve banyonuzun şekli duşa kabin tercihinizde en önemli rolü oynayacak faktörlerden biridir. Evin yapısı gereği duşa kabininizi köşeye koymak istiyorsanız oval bir kabin sizin için daha doğru bir tercih olabilir. Duşa kabinini duvarın ortasına veya kenarlarda tercih eden kullanıcılara ise daha çok kare kabinler tavsiye edilir. Ama aslında bu tercih tamamıyla sizin estetik tercihinize kalmış. Köşeli bir ev dekorasyonunuz varsa kare bir kabin hem köşe de hem de kenarda diğer motiflerle uyum sağlar. Daha minimal bir banyo düzeniniz var ise köşede kullanılan oval bir duşa kabin sade görünümüyle her türlü minimal tasarımla harika bir uyum gösterir.

estetik-tercihler-belirleyicidir

Ovaller köşeler için aranan tüm özelliğe sahiptir.

İki duvarın kesiştiği bir noktada veya kolonla duvar arasına kurulacak bir oval duşa kabinler daha az malzeme kullanarak üretilir. Duvar ve kabinleri duşa kabinin iki yüzeyi olarak kullanarak malzemeden tasarruf edilir. Bu sayede hem duşa kabininizi daha ucuza alabilirsiniz, hem de aynı fiyat aralığında kalarak daha kaliteli bir duşa kabin tercih edebilirsiniz.

ovaller-koseler-icin-aranan-tum-ozellige-sahiptir

Fiyat küçük farklarda ortaya çıkar.

Her iki biçimdeki duşa kabin için de fiyat aralıkları oldukça değişken. Öncelikle duşa kabin boyutlarındaki değişiklikler büyük bir belirleyici. Oval olsun kare olsun, büyük bir duşa kabin tercih ettikçe bu değişim fiyata yansıyacak. Ayrıca seçtiğiniz kulp, menteşe, sürgü ve profillerin kalite ve tasarımı da fiyatta önemli bir etkendir. Panellerin yapıldığı malzemenin mika veya cam olarak tercih edilmesi de fiyatta haylice değişiklik yaratıyor. Fiyattaki küçük değişiklikler gözünüzü korkutmasın, kaliteli bir duşa kabin tercih eden kullanıcılar daha uzun süreler kaliteli bir banyo keyfi yaşıyor.

fiyat-kucuk-farklard-ortaya-cikar

Modelleri kombinasyon yapın

Profil, kulp veya panel malzemesini beğendiğiniz bir oval kabin görüp, keşke kare modeli de olsaydı diye mi düşünüyorsunuz ? Bir çok tasarımı her iki kabin tipine de uyarlamak mümkün. İstediğiniz kabinin biçimine ve sürgülü mü yoksa menteşeli mi olması gerektiği gibi temel özelliklerine karar verdikten sonra, ayrıntıları gönlünüzce seçebilirsiniz. Esas olan önce evinize uygun olan temek özelliklerin ne olduğuna karar vermek.

modelleri-kombinasyon-yapin

Duş teknesi belirleyici olabilir

Evinizdeki duş teknesini kullanmaya devam etmek istiyorsanız bu durum tercihinizi kısıtlayabilir. Oval ve kare duşa kabinlerin tekneleri de benzer şekillerde üretilmektedir. Profil bağlantı yerleri ve rulman yatakları denk gelmeyeceği için farklı modeller bir birleriyle kullanılamıyor. Eğer evde değiştirmek istemediğiniz bir duş tekneniz varsa veya kabinden önce nasıl bir tekne istediğinize karar verdiyseniz, kabininizi bu teknenin ölçülerine göre yaptırmanız gerekiyor.

dus-teknesi-belirleyici-olabilir

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir