KÜVET SEÇİMİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

  • 0
model-secenekleriyle-sik-tasarimlar-olusturun

KÜVET SEÇİMİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

Malzeme ve kaplama seçenekleri oldukça çeşitlidir

Malzeme açısından Türkiye’de üretilen küvetler;  pik döküm ve sac küvetler, cam elyaf takviyeli polyesterden yapılan (CTP) küvetler, polyester veya akrilik küvetler, ABS küvetler şeklinde sınıflanabilir. Bu küvetler arasında seçim yapmanız tamamen beklentilerinizle doğru orantılıdır; bu yüzden biraz özelliklerinden bahsedelim. Pik döküm küvetler;  demirin kum kalıplara dökülmesi yolu ile üretilen bu küvetlerin içi daha sonra emaye yapılarak kullanıma sunulmaktadır. Emayesi hasar görmediği sürece yıllarca dayanıklılığını korur fakat, ısınma ve aağır olduğu için taşıma sorunu vardır. plakaların preslenerek, küvet formu verilmesi yolu ile üretilen sac küvetler de emaye kaplama ile kuvvetlendirilir. Her iki küvet de ebat ve model seçeneği açısından kısıtlıdır ve hidromasaj sistemi ilave edilemez. Cam elyaf takviyeli küvetler, kalıp üzerine önce uygun jelkot sürülüp üzerine yeterli kalınlık verilene kadar cam elyaf ve polyester işlenerek üretilen küvetlerdir. Teknik standartlara uygun bir kalıba sokulamadığından özel üretim olarak sınırlandırılmıştır.  Polyesterin içine kalsit, mermer tozu gibi katkı maddeleri karıştırılarak elde edilen malzemenin kalıplara dökülmesi yolu ile üretilen polyester döküm küvetler, yüzeyinin çabuk matlaşması sebebiyle piyasada artık pek kalmamıştır; bu yüzden depoda kalan ürünleri satışa çıkaran bazı firmaların polyester küvetleri önerilmez. Son yıllarda en çok tercih edilen ve kullanılan küvet türü akrilik küvetlerdir.Kolay şekil alan malzemesi ve döküm kalıpları sayesinde çok çeşitli modelleri vardır. Hafif ve hijyenik bir malzemeyle üretilen bu küvetlere üretim aşamasında ve sonrasında isteğe bağlı olarak hidromasaj sistemi monte edilebilir. ABS küvetler ise akrilik küvetin daha ucuza mal edilmiş halidir; yüzeyine akrilik levhalarla kaplama yapılır. Her iki küvet türünde de piyasada çok fazla taklit bulunması handikap yaratabilir.

malzemleri-ve-kaplama-secenekleri-oldukca-cesitlidir

Küvet kenar bantları veya çıta kullanarak doğru izolasyon sağlayın

Genellikle duş sistemlerinde su sızdırmazlık için kullanılan silikon malzemeler, zamanla atma veya kararma yapabilir. Bu sorunu en aza indirmek için küvet kenar bantları tercih edilerek küvet monte edilmeli veya silikon değişimi sırasında bu malzeme tercih edilebilir. Kaliteli bir küvet bandı ortalama on yıl yapışkanlığını korur ve deforme olmaz. Ürün her ne kadar silikondan iki katı bir maliyete mal olsa da, doğru ve verimli kullanıldığı takdirde maliyetinin hakkını verecektir. İlk kullanımda, ıslak yüzeye uygulanmaması ve yabancı maddelerin yüzeyden atılması gerekir. Silikon yerine takacaksanız, silikonun kazıma ve silme işlemiyle tamamen temizlenmesi gerekir. Saç kurutma makinesiyle üzerinden geçerek sağlamlaştırabilirsiniz.

kuvet-kenar-bantlari-veya-cita-kullanarak-dogru-izolasyon-saglayin

En dar alandan en yüksek verimi alın

Küvet tercih ederken kullanım amacınızı ve banyo ölçülerinizi doğru tespit etmeniz, ebat açısından oldukça önem teşkil eder. Uzun yıllar kullanım olanağı sunan küvetlerinizi sık sık değiştirmeyeceğinizden, aile fertleri, çocuk sayısı ve konfor düzeyine göre, önceden doğru tahmin etmelisiniz. Piyasada çok çeşitli küvet modelleri bulunmakla beraber, modele bağlı olarak bazı ebatlar belirlenmiştir. Tek kişilik, çift kişilik ve daha büyük bir alan için, 135×135, 135×150, 155×155 gibi giderek büyüyen küvet seçeneklerinden uygun olanı bulmaya özen gösterin, bulamadığınız takdirde özel üretim de oldukça düşük maliyete gelecektir. Küvet ebatını belirlemede, alanın ölçüsü önemli olduğu kadar, küvet içindeki kullanım alanının ne kadar verimli olduğunu incelemeye özen gösterin.

en-dar-alandan-en-yuksek-verimi-alin

Model seçenekleriyle şık tasarımlar oluşturun

Her banyoya uygun olsun diye küvetler; oval, yuvarlak, kare, dikdörtgen, asimetrik veya seyyar olarak tasarlanmıştır. Oval ve kare küvetler genellikle köşe kullanımı için uygunken, asimetrik ve seyyar olarak üretilmiş küvetler, daha çok banyosu geniş olan evler için uygundur. Dikdörtgen ve geniş küvetler ise daha çok iki duvar arası duşakabin sistemi monte ettirilecek banyolar için aranan küvet çeşididir.

model-secenekleriyle-sik-tasarimlar-olusturun

Lüks arayışında zamanlama önemli değil

Seçeceğiniz küvette ne derece lüks özellikler olacağına önceden karar verirsiniz, bunlardan bazıları hidromasaj ve bel desteği sistemidir. Hızlı veya yavaş jakuzili ve ısıtma sistemli küvetler son yıllarda oldukça rövanştadır. Fakat bu şekilde bir küvet almak ilk aşamada size duşa kabininizle beraber pahalıya geleceğinden, zaman içinde çeşitli uygulamalar ekletmeniz gerekir. Bu durumda yukarıda saydığımız sonradan sistem eklenebilen küvet çeşitlerini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Dilerseniz montajdan kısa bir süre sonra, silerseniz uzun yıllar kullandıktan sonra, küvetinize yeni bir su sifonu, oturma kısmı, bel desteği veya kaymayan zemin aparatları ekletebilirsiniz.

luks-arayisinda-zamanlama-onemli-degil


Yorum Yapın

maltepe escort